Ford Galaxy

Ford Galaxy
Mk I 1995-2000

První Galaxy bylo zkonstruováno a vyrobeno uskupením AutoEuropa, joint venturem mezi Fordem a Volkswagen Group a bylo prodáváno také Volkswagenem jako Volkswagen Sharan a SEATem jako Alhambra. Všechny tři modely byly vyráběny skupinou AutoEuropa pod společným výrobním plánem v Palmele v Portugalsku.

Galaxy využíval především pohonné jednotky Volkswagenu, hlavně 2,8 litrový benzínový motor VR6 z nejsilnějších verzí VW Golf a 1,9 litrový turbodiesel . Původně užívala pouze 2,0 litrová benzínová verze Straight-4 tepelnou elektrárnu z Fordu – pochází z rodiny Ford DOHC. V pozdějších letech byla tato součástka nahrazena 2,3 litrovou 16 ventilovou verzí, která byla poprvé k vidění v upraveném Fordu Scorpio. Tento motor byl pro Ford Galaxy jedinečný v tom, že byl příčně usazen oproti podélně, jak tomu bylo ve Fordu Scorpio a Escortu RS2000, které používaly stejný spodní konec; podobně to byl případ 1,8 litrového 20 ventilového turbo benzínového motoru nabízeného v Sharanu a Alhambře.

Všechny motory dodané Volkswagenem jsou podporovány houpavými kryty od Fordu, ačkoliv mají design Volkswagen. Diesel, 2,8 V6 a všechny automatické převodovky byly založeny na Volkswagenu, ale manuální převodovky na motorech 2,0i a 2,3i DOHC byly modifikovanými verzemi důvěryhodného VXT75 pětirychlostního nastavení.

Původní interiér používal mix jak součástek z Fordu, tak z Volkswagenu, užíval balík nástrojů z Golfu a většinu rozvaděčů, zatímco zakřivená lišta na pásy byla designem Fordu a hodně připomínala tu, která se používala ve Fordu Mondeo.

Mk II 2000-2006

Hlavní přeměna v roce 2000 vedla Galaxy k vzdálení od svých konkurentů z VW Group. Automobil přijal přední konec od Fordu, zatímco interiér profitoval z kompletně nového výrazu, využívající vysoce kvalitní materiály a design podle Fordu Mondeo třetí generace, který byl představen ve stejném období jako nový Galaxy. Nová škála výrobků poskytovala rovněž nové motory, novější 24v VR6 spolu s Pumpe-Düse (pd) TDI motory od Volkswagenu, které byly k dispozici v 115, 130 a 150 bph (112 kW) formách. Tyto motory se hodily k šestirychlostní manuální převodovce, čtyřrychlostní automatické převodovce s manuální postupnou řadivou operací a k pětirychlostní automatické převodovce (převodovky byly dostupné pouze ve variantě 115 PS (113 hp/85 kW) kvůli omezením na točivém momentu).

Tato verze je stále dostupná v Latinské Americe, s benzínovými motory 2,0, 2,3 a 2,8 litrů. Motor z Volkswagenu 1,9 TDi už není nabízen.

Mk III 2006-dosud

Galaxy třetí generace byl představen roku 2006 na Ženevském autosalonu a v červnu 2006 se začal prodávat spolu s kratším a nižším Fordem S-MAX.

Nový Ford Galaxy je větší než jeho předchůdci a je čtyřsloupkovým automobilem kompletně vyvinutým automobilkou Ford, nevyužívá již žádných součástek Volkswagenu a také není vyráběn v Portugalsku. Galaxy je v Evropě kompletován v nové továrně v Genku v Belgii spolu s Mondeem. Ačkoliv má Ford v nabíce i S-Max, který ho částečně nahrazuje (jedná se o sportovně orientované MPV), neklesly v Evropě prodeje Galaxy oproti dřívějším verzím.

Kvůli jeho rozměrům nebyl Ford schopen vyrobit Galaxy s plným formátem Kinetic Design. Nicméně Ford oficiálně oznámil, že vůz obsahuje prvky z Kinetic Design, např. lichoběžníkové mřížky, velké oblouky kol a rohová přední světla. Při koupi auta není získávána žádná rezervní pneumatika, je dávána pouze pěna k zalepení děr do té doby, než může být koupeno nové kolo.

Jsou užity motory z Fordu, všechny diesely jsou z rodiny motorů Duratorq ve formátu 100 PS (99 hp/74 kW) & 125 PS (123 hp/92 kW) 1,8 litrů a rovněž 130 PS (128 hp/96 kW) & 140 PS (138 hp/103 kW) 2,0 TDCi verze. Jsou nabízeny dva benzínové motory – varianta Duratec 2,0 145 PS (143 hp/107 kW) a motor 2,3 litrový benzínový 161 bhp (120 kW).

Ve Spojeném království je vůz nabízen jako Edge, Zetec a Ghia trim. V únoru 2008 oznámil Ford, že Galaxy bude k dispozici i ve vyšších výbavách Titanium, stejně jako u Focusu, C-Maxu, Mondea a S-Maxu. Modely s výbavou Titanium mají vyšší výbavu než Trend, podobně jako vyšší výbava Ghia. Ve stejném čase byla oznámena i motorová verze 2,2 TDCi Duratorq.

Hlavním prodejním bodem Galaxy a S-Maxe je „FoldFlatSystem“. Tento design umožňuje druhou a třetí řadu sedadel k zabudování do podlahy, ačkoliv tento krok vpřed v sezení snižuje množství nákladu, které je vozidlo schopno uvézt.